Sağlık

Otizm Belirtileri 3 Yaş

Otizm belirtileri 3 yaş kendisini en bariz şekilde belli eden yaş olarak gözlenir. Birçok hareketi ile çocuklar kendilerinde yolunda gitmeyen, anormal olan durumlar olacağını belli edecektir. Bu yüzden belirli etkiler meydana gelmeye başladığı zaman annelerin en kısa sürede doktora götürmesi gerekir.

Her çocukta belirtiler farklı olarak meydana gelmeye başlarken genel olarak birçok belirti türü yer alıyor. Ortak olan belirti türlerinde ebeveynler her ne kadar çocuklarında olmasını istemedikleri için benim çocuğumda yoktur diye gerçeklerle yüzleşmekten kaçınsalar bile en kısa sürede doktor kontrolü şart olan durumlar arasında yer alır.

Otizm belirtileri 3 yaş noktasında belirtilerin en önde olduğu zamanlardır. Bu belirti türlerini gözlemleyen her ebeveynin vakit kaybetmeden doktor kontrolüne gitmesi gerekir.

3 Yaşında Otizm Nasıl Anlaşılır?

3 yaşında otizm nasıl anlaşılır kısmında birçok detay öne çıkacaktır. Bu çocuklarda;

 1. Sosyal becerilerde aksama
 2. İsimlere cevap vermeme durumları
 3. Göz temaslarından her an kaçınmak
 4. İnsanlarla oyunlardan ziyade tek başlarına oyun oynama istekleri
 5. Başkaları ile olan paylaşımların en aza inmesi
 6. İşlerini nasıl yapabilecekleri konusunda detayları kavrayamama

Otizm belirtileri 3 yaş belirtileri arasında kendisini belli edecektir. Çocuklarda bu tarz durumlar meydana geldiği zaman birçok durumun gözler önüne alınması ve buna göre hareket edilmesi gerekir.

Bu İçeriğimiz de İlginizi Çekebilir: Chia Tüketmenin Hamilelik Dönemine Etkileri Nelerdir?

Otizm Kaç Yaşına Kadar Ortaya Çıkar?

Otizm kaç yaşına kadar ortaya çıkar sorusu merak edilen detaylar arasında yer alır. Genel olarak bakılacak olduğu zaman otizmli olan çocuklarda gelişim gecikmeleri %75 oranında belli eder. Bu durum daha çok kendisini bir yaşından itibaren belli eder. Fakat %25lik kısmı iki ila üç yaşlarından itibaren belli etmeye başlar. Otistik olan davranışlar 2 yaşlarında 1 yaşlarına oranla daha belirgin olurken üç yaşlarında da iki yaşlarına oranla daha belirgin olarak meydana gelir. Bu yüzden erken tanı her zaman önemli bir yere sahiptir.

Otizm belirtileri 3 yaş kendisini en çok belli ettiği zamandır. Bu yüzden en kısa sürede doktor kontrolüne gitmek gerekir.

Otizm Belirtileri 3 Yas
Otizm Belirtileri 3 Yaş

Bir Çocuğun Otistik Olduğunu Nasıl Anlarız?

Bir çocuğun otistik olduğunu nasıl anlarız kısmında birçok detay öne çıkacaktır. Bunlar arasında;

 1. Göz teması kurmaktan kaçındıkları gibi çok kısıtlı ya da hiç olmayacaktır.
 2. Adıyla seslenilmesi karşısında tepki vermezler.
 3. Ya çok hareketli ya da çok hareketsiz olurlar.
 4. Çevreleri ile ilgilenmeyi sevmezler.
 5. Sarılmak ya da öpmek gibi fiziksel hareketleri hiç sevmezler.
 6. Konuşmaları geç olacaktır.
 7. İnsanlarla iletişim kurmak yerine daha çok cansız varlıklarla ilgilenmeyi seçerler.

Otizm belirtileri 3 yaş kısmında birçok belirti meydana gelebilir. Ebeveynler emin olamadıkları zaman doktor kontrolünde olmayı seçmek gerekir. Aksi bir sorun olmaması için önceden tedbir almak gerekir.

Otizm Belirtileri 3 Yaş Konusu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden bizlere sorarak, Anne – Bebek uzmanlarımızdan yanıt alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu