Hamilelik

Hamilelikte Burun Kanaması

Hamilelikte burun kanaması pek çok anne adayının endişelenmelerine neden olmaktadır. Bu durum pek çok anne adayının başına gelmektedir. Sık bir biçimde meydana gelen burun kanamaları, pek çok anne adayının endişelenmelerine neden olmaktadır. Burun kanaması sorunu yaşayan kadınlar bu durumun nedenini, bir riski olup olmadığını ve nasıl geçeceğini araştırmaktadır.

Yine bu kanamaların hangi aylar içerisinde meydana geldiği de merak edilen konular arasında yer almaktadır.  Bu durumun belirli sebepleri yer almaktadır. Bu durum genel anlamda bakıldığı zaman son derecede normal olmaktadır. Belirtilen nedenden dolayı da hamile olan kadınların böyle bir durumda kesinlikle endişelenmelerine gerek bulunmamaktadır. Ancak yine de bu kanamaların durmaması halinde anne adaylarının kesinlikle doktora danışmaları gerekmektedir.

Hamilelikte Burun Kanaması Sebepleri Nelerdir?

Hamilelikte burun kanaması sebepleri pek çok anne adayı tarafından araştırılmaktadır. Bu kanamaların meydana gelmesini tetikleyen önemli bir sebep bulunmaktadır. Burun kanamalarının hamilelik sürecinde sık meydana gelmesinin sebebi artan vücut ısısını azaltmak için vücudun gösterdiği bir tepki olmaktadır. Böyle bir durumda ciltte ve mukozalarda kılcal damarlarda genişleme meydana gelmektedir.

Kan basıncının artmasıyla birlikte kılcal damarlar bu durumdan etkilenmekte ve burun kanamaktadır. Bu duruma hava ve klimalı ortamlar da zemin hazırlamaktadır. Bu durumun meydana gelmesi halinde pek çok kadın hangi durumda doktora danışmaları gerektiğini merak etmektedir. Eğer bu kanamalar sıkça tekrarlansa bile hemen duruyorsa böyle bir durumda doktora danışmaya gerek bulunmamaktadır. Ancak kanamaların 20 dakika boyunca durdurulamamış olması halinde bu konuyu doktora danışmak faydalı olabilmektedir.

Hamilelikte Burun Kanamasi
Hamilelikte Burun Kanaması

Hamilelikte Burun Kanaması Nasıl Engellenir?

Pek çok anne adayı hamilelikle burun kanaması nasıl engellenir sorusunun yanıtını da merak etmektedir. Böyle bir durumda alınabilecek belirli önlemler yer almaktadır. Bu önlemler ile birlikte burun kanaması direk engellenmese bile hafifletilmesi sağlanabilmektedir. Bunun içi de burun kuruluğunu önlemek gerekmektedir. Burun içerisinde yer alan mukozanın kuruluğunu engellemek adına sıvı alımı artırılabilmektedir. Yine sümkürme esnasında sert olmamak bunun yerine nazik olmak gerekmektedir. Aynı zamanda hapşırma anında ağzı açık tutmak da burun kanamalarını ciddi anlamda engellemektedir.

Gebelikte burun kanaması meydana geldiği zaman anne adaylarının kafalarını dik tutmaları gerekmektedir. Kanamaların durması adına oturmak ve burnu kalp seviyesinin üzerinde tutmak kanamanın durmasını hızlandırmaktadır. Daha sonrasında ise baş parmak ve işaret parmağının kullanılarak peçete yardımıyla tutulması gerekmektedir.

Bu esnada sert olmak yerine hafif bir biçimde bastırmak yeterli olmaktadır. Bu esnada başın kesinlikle geriye yaslanmaması gerekmektedir. Bu durumun tersine tutulması gerekmektedir. Eğer kan boğazda birikirse de kanın yutulmadan tükürülmesi gerekmektedir. Bu kanı yutmak özellikle de bulantı ve kusmaya neden olabilmektedir. Burun kanatlarına hafif baskı uygulanmasının ardından kanamaların hızlı bir biçimde durması gerekmektedir. Eğer 20 dakika boyunca kanama durmazsa doktora danışmak önem taşımaktadır.

Hamilelikte Burun Kanaması Konusu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden bizlere sorarak, Anne – Bebek uzmanlarımızdan yanıt alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu