Bebekler

Geleneksel Çocuk Oyunları Nelerdir?

Geleneksel çocuk oyunları nelerdir konusu özellikle de çocuklarını en sevdikleri oyunlar ile büyütmek isteyen pek çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Bu oyunlar günümüzde eskisi kadar sık şekilde oynanmasa da hala pek çok kişi tarafından oynanmaktadır. Bazıları unutulmaya resmen yüz tutmuştur. Ancak eski gelenekleri sürdürmek isteyen pek çok ebeveyn, çocuklarına bu oyunları öğretmeyi tercih etmektedir. Geleneksel olarak eskilerden günümüze kadar gelmeyi başaran pek çok farklı oyun bulunmaktadır. Bu oyunlardan bazıları neredeyse hiç oynanmasa bile bazı kişiler hala çocuklarına öğreterek onlarla birlikte oynamayı tercih etmektedir.

En Sevilen Çocuk Oyunları

Geçmişten günümüze kadar gelmeyi başaran en sevilen çocuk oyunları ile birlikte pek çok çocuk son derecede eğlenceli zaman geçirebilmektedir. Bu oyunları oynamak adına günümüzdeki lüks ve pahalı oyuncaklara ihtiyaç duyulmamaktadır. Bazen hiçbir oyuncak olmadan bazen de basit eşyalar ile birlikte bu oyunlar son derecede eğlenceli bir biçimde oynanmaktadır. Bu nedenle de pek çok anne ve baba, çocuklarına bu oyunları büyük bir keyifle öğretmektedir. Çocuklarıyla beraber bu oyunları oynarken kendileri de son derecede eğlenceli zaman geçirebilmektedir. Bu oyunlar ve oynanma şekilleri ise şu şekildedir;

Körebe: Bu oyun ne kadar fazla kişi varsa o kadar eğlenceli şekilde oynanan oyunlar arasında yer almaktadır. Oyuncular arasından bir tane ebe seçilmektedir. Genellikle sayma işlemi ile ebe seçilmektedir. Sonrasında ise bir bez yardımı ile ebe olan kişinin gözleri bağlanmaktadır. Ebe gözleri bağlı bir şekilde etrafında dönen insanları yakalayarak onları ebelemeye çalışmaktadır. Ebenin yakaladığı kişi ise yeni ebe olmaktadır. Böylelikle de oyun bu şekilde eğlenceli bir biçimde devam etmektedir.

Geleneksel Cocuk Oyunlari Nelerdir
Geleneksel Çocuk Oyunları Nelerdir?

Saklambaç: Hiçbir eşya kullanmadan oynanan en eğlenceli oyunlar arasında yer almaktadır. Bu oyunda da bir kişi ebe seçilmektedir. Yine ebenin seçilmesi adına sayma işlemi gerçekleştirilmektedir. Bir köşe belirlenmektedir. Ebe belirlenen köşe içerisinde gözleri kapalı bir şekilde belirtilen sayı kadar saymaktadır. Bu esnada diğer oyuncular buldukları farkı köşelere saklanmaktadır. Sayma işlemini bitirmesinin ardından; “Önüm arkam sobe, saklanmayan ebe” diyerek diğer oyunculara çağrıda bulunmaktadır. Bu esnada oyuncular saklandıkları yerlerden çıkarak sayma bölgesine gelip, ebeyi ebelemektedir. Bu esnada eğer ebe olan kişi sayılan duvara ilk elini vurarak ebe derse, bir sonraki oyunda ebe olacak kişi de belli olmaktadır.

Beş Taş: Geleneksel oyunlar içerisinde yer alan oyunlardan birisi de beş taş oyunu olmaktadır. Bu oyunun da birden fazla kişi ile birlikte oynanması gerekmektedir. Gerekli olan tek malzeme ise beş adet çakıl taşı olmaktadır. Birler kısmında taş yere bırakılmaktadır. Ebe ise en uygun olanı seçerek o taşı havaya atmaktadır. Her havaya attığında yerden bir taşı daha alarak ikisini aynı anda tutmaya çalışmaktadır. Taşları düşürdüğü anda ise yanarak sıra diğerlerine geçmektedir.

Geleneksel Çocuk Oyunları Nelerdir? Konusu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden bizlere sorarak, Anne – Bebek uzmanlarımızdan yanıt alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu