Bebekler

Gece Tuvalet Eğitimi

Gece tuvalet eğitimi artık bebeklerini bezden ayırmak isteyen pek çok anne ve baba tarafından araştırılan konular arasında yer almaktadır. Bunun için ebeveynlerin belirli durumlara dikkat etmeleri gerekmektedir. Bebeklerin gece saatlerinde de tuvaletleri geldiği zaman kalkmaları adına oldukça hassas şekilde eğitilmeleri gerekmektedir.

Çocuklara bakıldığı zaman idrar kontrolü genellikle gündüz saatleri için 3 yaşında başlamaktadır. Gece kontrolleri ise 4 yaşında başlamaktadır. Bebekler 5 yaşlarına gelene kadar özellikle de tuvalet eğitimlerini tamamlasalar bile belirli durumlarda idrar kontrolü yapamayabilmektedirler. Aşırı heyecanlandıklarında, oyuna daldıklarında ya da aşırı üzüldüklerinde altlarına yapmaları söz konusu olabilmektedir. Bu durumlar son derecede normal olmaktadır. Ancak genel anlamda anne ve babaların, çocuklarına tuvalet eğitimi vererek bu sorundan kurtulmaları gerekmektedir.

Gece Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Bebeklerine gündüz idrar kontrolünü yapmayı öğreten kişiler bu kez de gece tuvalet eğitimi nasıl verilmelidir sorusunun yanıtını merak etmektedir. Bu tuvalet eğitimlerinin verilmesi kişilik gelişimi adına da ciddi anlamda önem taşımaktadır. Bebeklerin geceleri tuvaletlerini tutmayı öğrenmeleri adına birkaç gece bezsiz uyutulmaları gerekmektedir.

Eğer bebekler sabah uyandıkları zaman altları kuru kaldıysa bu duruma devam edilmesi gerekmektedir. Ancak bebekler sabah uyandıkları zaman tuvaletlerini tutamamışlarsa henüz bu duruma hazır olmadıkları anlamına gelmektedir. Böyle bir durumda ise anne ve babaların onlara zaman tanımaları önem taşımaktadır. Yine bu eğitim verilirken çocukların lazımlıklarını gece boyunca yakınlarında bir yerde tutmak da fayda sağlamaktadır. Böylelikle de çocuklar tuvaletleri geldiği zaman bu durumu hissederek lazımlık kullanmayı tercih edebilmektedirler. Eğer çocuklar gece saatlerinde de lazımlık kullanmayı tercih ederlerse bu durum son derecede iyiye işaret etmektedir.

Gece Tuvalet Egitimi
Gece Tuvalet Eğitimi

Gece Tuvalet Eğitimi Verilirken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Gece tuvalet eğitimi zamanı kadar bu süreç içerisinde dikkat edilmesi gerekenler de ciddi anlamda önem taşımaktadır. Çocukların artık gece saatlerinde de tuvaletlerini beze yapmamaya alışmaları adına kesinlikle desteklenmeleri gerekmektedir. Sürecin normal bir süreç olduğu ve başaramadıkları durumlarda da utanmamaları gerektiği çocuklara hissettirilmelidir. Aksi durumda çocuklar kendilerini kötü hissederek daha başarısız olmaya devam edebilmektedir. Öte yandan bu süreç içersinde çocukların altlarını ıslattıkları zaman cezalandırılmaları da ciddi anlamda yanlış bir davranış olmaktadır. Böyle bir durumda çocukların kişisel gelişimleri zedelenmektedir. Yine bu durumun da yanı sıra çocukların gece tuvalet eğitimlerini tamamlamaları daha uzun süre devam etmektedir.

Çocuklarda gece tuvaleti yaptırmak adına onların desteklenmesi ciddi anlamda önem taşımaktadır. Özellikle de altlarına ıslatmadıkları gecelerde onların övülmeleri, hem kişisel gelişimleri hem de eğitimi tamamen almaları konusunda onları desteklemektedir. Ancak aksi durumun meydana gelmesi halinde çocukların kesinlikle cezalandırılmamaları gerekmektedir. Bu durum çocuklar üzerinde tam tersi yönde etki meydana getirebilmektedir. Belirtilen nedenlerden dolayı da iyi bir şey yaptıkları zaman övmek yerinde bir davranış olmaktadır.

Gece Tuvalet Eğitimi Konusu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden bizlere sorarak, Anne – Bebek uzmanlarımızdan yanıt alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu