Hamilelik

Gebelikte Ay Ay Beslenme Tablosu

Gebelikte ay ay beslenme tablosu pek çok anne adayı tarafından araştırılan konular arasında yer almaktadır. Bu dönem içerisinde hem kendi hem de bebeklerinin sağlıklarını ön planda tutan hamilelerin kesinlikle beslenme düzenlerine son derecede dikkat etmeleri gerekmektedir. Beslenme konusuna oldukça dikkat edilmesi gereken hassas bir dönem olmasından dolayı anne adaylarının oldukça temkinli beslenmeleri önem taşımaktadır. Olabildiğince sağlıklı ve hafif besinler ile beslenilmesi önem taşımaktadır. Aynı zamanda doğru ve dengeli bir beslenme düzeni için gerekli tüm detayların değerlendirilmesi gerekmektedir.

Gebelikte Aylara Göre Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Pek çok anne adayı gebelikte aylara göre beslenme düzeni konusunda son derecede hassas davranmaktadır. Her konuda oldukça hassasiyet gerektiren bu dönem içerisinde beslenme düzeninin de oldukça doğru ve dengeli olmasına önem vermek gerekmektedir. Bu dönem içerisinde annelerin aylara göre farklı besin miktarına ihtiyaç duydukları bilinmektedir. Hamilelik süreci içerisinde annelerin kesinlikle iki kişilik yerine yeterli ve doğru besinleri tüketmeleri gerekmektedir. Aylara Göre beslenme düzenleri ise şu şekilde olmaktadır.

1 ve 2. Ay: Bu dönem annelerde hamileliğin başlangıcıdır. Özellikle de aşerme ve mide bulantılar bu süreç içerisinde meydana gelmektedir. Bu dönem içerisinde anne adayların en az 3 kez ana öğün ve aralarda da ara öğün tüketmeye özen göstermeleri gerekir. Az yağlı, az tuzlu ve olabildiğince mide bulantısını giderek yiyecekler tercih edilmektedir.

3 ve 4. Ay: Belirtilen aylar içerisinde artık bebeklerin cinsiyetleri belirginleşmeye başlamaktadır. Bebekler hızlı bir biçimde gelişmeye devam etmektedir. Bu dönem içerisinde annelerin su tüketimlerine artık daha da özen göstermeleri önem taşımaktadır. Aynı zamanda taze sıkılan meyve suları, meyveler ve protein kaynaklı besinler tüketmeleri de ciddi anlamda önemlidir.

5 ve 6. Ay: Hamileliğin ortalarında artık annelerin karınları iyice belirginleşmeye başlamaktadır. Bu dönem içerisinde mide bulantısı gibi durumlar ciddi anlamda azalmaktadır. Anne adaylarının bu dönemdeki hamilelikte beslenme düzeni için özellikle de kuruyemiş ve kuru meyve gibi gıdaları ara öğünlerde tüketmeye önem vermeleri gerekmektedir. Bu sayede de bebeklerin gelişimleri desteklenmektedir.

7, 8 ve 9. Ay: Artık bebek için sayılı günlerin kaldığı bu dönem içerisinde anne adayları daha sık açlık hissine kapılmaktadırlar. Ancak bu dönemde de daha çok kendilerini tok tutacak ve sağlıklı gıdalara ihtiyaç duymaktadırlar. Fast food gibi yiyeceklerden uzak durulması gerekirken yine dengeli biçimde beslenmeye önem vermek gerekmektedir.

Gebelikte Ay Ay Beslenme Tablosu
Gebelikte Ay Ay Beslenme Tablosu

Hamilelikte Kabızlık Olmaması İçin Nasıl Beslenmek Gerekir?

Hamilelikte kabızlık sorununu engellemek adına beslenme düzenine ciddi anlamda dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu dönemde özellikle de su tüketimi ciddi anlamda önem taşmaktadır. Sık idrara çıkan anne adaylarının bu duruma aldırmadan günde en az 10 bardak su içmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda kabızlığa neden olabilecek yiyeceklerden de uzak durmaları faydalarına olacaktır.

Gebelikte Ay Ay Beslenme Tablosu Konusu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden bizlere sorarak, Anne – Bebek uzmanlarımızdan yanıt alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu