Bebekler

Ek Gıdaya Geçişte Kabızlık

Ek gıdaya geçişte kabızlık sorunu pek çok kişinin sorun yaşadığı durumlar arasında yer almaktadır. Bu süreç içerisinde bebeklerin vücutları belirli gıdaları sindirmekte güçlük çekmektedir. Söz konusu dönemde sindirim açısından bebeklerde genellikle kabızlık meydana gelmektedir. Ancak bu dönem içerisinde ishal gibi durumların meydana gelmesi de söz konusu olmaktadır.

Böyle bir süreç içerisinde bebeklerde kabızlık meydana gelmemesi adına gerekli olan önlemlerin alınması gerekmektedir. Bunun için de ek gıda olarak bebeklere hangi gıdaların ne sıklıkla verilmesi gerektiği konusunda temkinli davranmak önem taşımaktadır. Ancak ne kadar dikkat edilirse edilsin bebeklerde bu sorun meydana gelebilmektedir. Böyle bir durum ile karşı karşıya gelen ebeveynlerin gerekli önlemleri alarak sorunu çözmeleri gerekmektedir.

Ek Gıdaya Geçişte Kabızlık Nedenleri Nelerdir?

Ek gıdaya geçişte kabızlık nedenleri genellikle bebeklere verilen gıdalardan kaynaklanmaktadır. Anne sütü ve mama dışında farklı yiyecekleri ilk kez yemeye başlayan bebeklerin bu dönem içerisinde bedenlerinin alışması gerekmektedir. Bu süreç içerisinde de bebeklere ağır olmayan ve tüketebilecekleri ürünlerin verilmesi önem taşımaktadır.

Yanlış bir beslenme düzeninin oluşturulması ya da bebeklere verilmemesi gereken ürünlerin verilmesi sindirim sorunlarına yol açabilmektedir. Bu durum da bebeklerde ishal ve kabızlık gibi can sıkıcı sorunlara neden olabilmektedir. Ancak bebeklere ek gıdaya geçiş sürecinde son derecede hassa ve temkinli davranılması, bu tür durumların meydana gelmesinin önüne geçmektedir.

Ek Gidaya Geciste Kabizlik
Ek Gıdaya Geçişte Kabızlık

Ek Gıdaya Geçişte Kabızlık Sorunu Nasıl Giderilir?

Ek gıdaya geçişte kabızlığı engellemek adına yapılabilecek belirli durumlar yer almaktadır. Bu noktada bebeklerin tüketebilecekleri uygun gıdaların verilmesi ve kabızlığın da doğal yollar ile sona ermesi gerekmektedir. Bu dönem içerisinde kabızlık sorunu yaşayan bebekler için özellikle de patates ve pirinç miktarının azaltılması gerekmektedir. Özellikle de çorba gibi ürünler ile verilen bu gıdaların olabildiğince az verilmesi önem taşımaktadır. Bunun yerine kabak çorbası gibi ürünler ile birlikte kabızlık sorunu giderilmektedir. Eğer bebekler ek gıdaya geçiş süreci içerisinde kırmızı ete başlamışsa bu sorunun giderilmesine kadar ara verilmesi gerekmektedir. Tamamen kesmek ve vermemek yerine miktarın azaltılması, bebeklerin bu sorunlarından kurtulmalarını sağlamaktadır.

Ek gıdaya geçiş süreci içerisinde kabızlık sorunu yaşayan bebeklere belirli ürünler verilebilmektedir. Böylelikle de can sıkıcı bir durum olan kabızlığın tam anlamı ile giderilmesi sağlanmaktadır. Bu dönem içerisinde eğer bebeklere uygun ise kuru meyveler ve taze olarak hazırlanan komposto verilmesi iyi gelmektedir.

Yine bebeklerin bu dönemde jimnastik egzersizleri yapmaları da hem kabızlık durumunu gidermekte hem de kemik gelişimini desteklemektedir. Bebeklere uygun olan hareketlerin yapılması ile birlikte de bu sorun ortadan kaldırılmaktadır. Aynı zamanda karın masajı yapmak da sindirimin daha iyi şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Özellikle de bebek yağı ile yapılan karın masajları, bebeklerin kakalarını daha kolay biçimde yapmalarına yardımcı olmaktadır.

Ek Gıdaya Geçişte Kabızlık Konusu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden bizlere sorarak, Anne – Bebek uzmanlarımızdan yanıt alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu