Bebekler

 Çocuklarda Boy ve Kilo Gelişimi

Çocuklarda boy ve kilo gelişimi pek çok anne ve baba tarafından yakından araştırılan konular arasında yer almaktadır. Özellikle de 0-10 yaş arasında çocukların hem boy hem de kilo açısından yakından takip edilmeleri gerekmektedir. Böylelikle de yanlış giden bir durum olduğu zaman hemen doktora danışılması ve gereken önlemlerin alınması gerekmektedir.

Çocuklarda özellikle de bu yaş aralığında boy ve kilo gelişimi çok hızlı bir biçimde sağlanmaktadır. Bu esnada çocukların normal şekilde büyümeleri önem taşımaktadır. Bahsi geçen süre zarfı içerisinde çocukların yakından takip edilmeleri ve boy ile kilo cetveline bakıldığı zaman anormal bir durum ile karşılaşılmaması gerekmektedir. Eğer anormal bir durum yaşanıyorsa da kesinlikle buna dair önlemlerin alınması önem taşımaktadır.

İdeal Boy ve Kilo Gelişimi Nasıl Olmalıdır?

Çocuklarda ideal boy ve kilo gelişimi ebeveynlerin yakından ilgilenmeleri gereken son derecede hassas bir durum olmaktadır. Her çocuk farklı bir gelişim süreci göstermektedir. Ancak yine de belirli anormalliklerin olması durumunda anne ve babaların hemen harekete geçmeleri önem taşımaktadır. Çocuklar çok fazla kilo aldıkları zaman obezite hastalığına tutulabilmektedirler.

Bu durum da ilerleyen yaşlarında daha ciddi hale gelmektedir. Böyle bir durumda ebeveynlerin hemen durumu kontrol altına almaları önem taşımaktadır. Bu nedenle de çocukların kilo kontrollerinin düzenli biçimde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda çocuklar olması gerektiğinden çok daha zayıf olabilmektedirler. Böyle bir durumda da çocukların ideal kilolarına ulaşmaları, gelişim süreçleri açısından ciddi anlamda önem taşımaktadır.

Çocuklarda Boy ve Kilo Cetveli

Pek çok anne ve baba çocuklarda boy ve kilo cetveli kullanarak çocuklarının gelişim süreçlerini takından takip etmektedirler. Bu cetveller kız ve erkek çocuklarında farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle de cetvele bakılacağı zaman bu ayrıma dikkat etmek de önem taşımaktadır. Belirtilen durumun yanı sıra anne ve babaların tamamen bu cetvele bağlı kalmaları da son derecede yanlış bir davranış olabilmektedir. Özellikle de her çocuğun gelişim sürecinin farklı olması, bu durumda yersiz endişelenmeler meydana getirebilmektedir. Bu nedenle de ebeveynlerin kesinlikle en ince detaya kadar takılmamaları ve tam olarak şu seviyeye gelmeli şeklinde düşünmemeleri gerekmektedir.

Cocuklarda Boy ve Kilo Gelisimi
Çocuklarda Boy ve Kilo Gelişimi

Eğer çocukların boy ve kilo değerlerinde anormal farklılıklar bulunuyorsa bu duruma kesinlikle el atılması gerekmektedir. Çocukların boyları yeteri kadar hızlı uzamıyorsa çocuklarda boy uzatan sporlar ile bu durum desteklenebilmektedir. Yine çok az ya da çok fazla kilolar da yapılan diyetler ile birlikte kontrol altına alınabilmektedir. Bazı durumlarda gelişimdeki sorunlar çeşitli hastalıklardan dolayı da meydana gelebilmektedir. Böyle bir durumda aşırı anormallik gören ebeveynlerin kesinlikle zaman kaybetmemeleri önem taşımaktadır. Durumu fark etmelerinin ardından kısa bir süre içerisinde çocuklarını doktora götürmeleri gerekmektedir. Böylelikle de çocuklarda meydan gelen gelişim sorunları engellenebilmektedir.

 Çocuklarda Boy ve Kilo Gelişimi Konusu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden bizlere sorarak, Anne – Bebek uzmanlarımızdan yanıt alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu