Bebekler

Bebeklerin Dudaklarında Beyaz Kabarcıklar

Bebeklerin dudaklarında beyaz kabarcıklar pek çok anne ve babanın merak ettikleri konular arasında yer almaktadır. Bu durum pek çok kişinin endişe duymalarına neden olmaktadır. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalan ebeveynlerin zaman kaybetmeden doktora danışmaları gerekmektedir. Böylelikle de meydana gelen sorunun ilerlemesi engellenirken aynı zamanda da en kolay ve erken biçimde çözülmesi sağlanmaktadır.

Ağız yaraları dudakların yanı sıra diş etlerinde, ağız yanlarında ve dilde de meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda beyaz kabarcıklar ile birlikte sarı lekeler de meydana gelebilmektedir. Eğer bebeklerin ağızlarında bu tür yaralar meydana geldi ise anne ve babaların beklemeden önlem almaları gerekir.

Bebeklerin Dudakları Neden Beyazlar?

Bebeklerin dudakları neden beyazlar sorusu da anne ve babaların merak ettikleri konular arasında yer almaktadır. Bu durum genellikle en başta ağız içerisinde meydana gelen pamukçuk hastalığından kaynaklanmaktadır. Bu hastalık bir tür mantar enfeksiyonu ile beraber meydana gelmektedir. İlk olarak dudakların beyazlaması ile dikkat edilmektedir. Bebeklerinin dudaklarının beyazladığını fark eden anne ve babaların aynı zamanda ağzın diğer kısımlarını da kontrol etmeleri gerekmektedir. Dudakların yanı sıra dil, yanak içleri ve diş etlerinin de kontrol edilmesi önem taşımaktadır. Böylelikle de yaraların ne kadar ilerlediği ve aynı zamanda da nerelerde meydana geldiği net bir biçimde anlaşılmaktadır.

Bebeklerde Pamukçuk Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde pamukçuk meydana gelmesi çeşitli belirtiler ile kendisin göstermektedir. Bu belirtiler çok net bir biçimde anlaşılmaktadır. Pamukçuk meydana gelen bebeklerin dudakları, dilleri, yanak içleri ya da diş etlerinde beyazlamalar ve sarı lekeler meydana gelmektedir. Aynı zamanda bu yaralar kadifemsi bir şekilde kendilerini göstermektedir. Ağızlarında pamukçuk meydana gelen bebeklerde huzursuzluk, ilisik ve aynı zamanda da beslenmekten kaçınmak gibi çeşitli sorunlar meydana gelmektedir. Aynı zamanda ağzın beyazlaması kadar kızarması ve bu rahatsızlıkta meydana gelen belirtiler arasında yer almaktadır. Bebeklerinde bu tür belirtiler meydana gelen kişilerin daha fazla zaman kaybetmeden hemen bebekleri bir doktora götürmeleri de gerekli tedavileri yaptırmaları gerekmektedir.

Bebeklerin Dudaklarinda Beyaz Kabarciklar
Bebeklerin Dudaklarında Beyaz Kabarcıklar

Bebeklerde Pamukçuk Nasıl Geçer?

Bebeklerde pamukçuk nasıl geçer sorusu da annelerin ve babaların sıklıkla araştırdıkları konular arasında yer almaktadır. Böyle bir sorunun meydana gelmesi halinde ebeveynlerin kendi kendilerine çözüm üretmeleri bebeklerin sağlıkları açısından tehlikeli olabilmektedir. Bebeklerde pamukçuk meydana gelmesi ardından direk olarak doktora gösterilmesi gerekmektedir. Doktor kontrolünde bebekler için mantar enfeksiyonuna iyi gelen damlalar verilmektedir. 1 hafta 10 gün kadar bu damlalar bebeklerin ağızlarına damlatılmaktadır. Aynı zamanda bebeklerin ağızları kadar emziren annelerin de göğüsleri kontrol edilmektedir. Eğer böyle bir sorun bulunuyor ise anneler için de mantar önleyici tedaviler uygulanmaktadır. Böylelikle de yaklaşık olarak 1 hafta ve 10 gün aralığında bebeklerde meydana gelen pamukçuk hastalığı tedavi edilmektedir.

Bebeklerin Dudaklarında Beyaz Kabarcıklar Konusu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden bizlere sorarak, Anne – Bebek uzmanlarımızdan yanıt alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu